ürtiker

Ürtiker (ürtiker veya ürtiker ateşi) en yaygın alerjik reaksiyonlardan biri olarak kabul edilir. Bazı verilere göre, akut akan ısırgan ateşi semptomları, dünya nüfusunun üçte birinden daha fazla bir oranda yaşamda en az bir kez yaşanmıştır. Hastalık hızlı bir başlangıç ​​ile karakterize edilir - iltihaplı kaşıntılı kabarcıklar vücutta görünmeye başlar.

Ürtiker tedavisi ertelenemez - anjioödem ve hastalığın kronik bir forma geçişi ürtikerin tek komplikasyonu değildir.

Fotoğraf ürtiker tipik belirtileri gösterir.

Ürtiker sınıflandırması

Klinik pratikte, alerji uzmanları ve dermatologlar başlıca iki ürtiker sınıflandırması kullanırlar. Patojenetik prensibe göre ürtiker şu şekilde ayrılır:

 • Alerjik (bağışıklık). Bu ürtiker tipinin temeli, bağışıklık sisteminin başarısızlığıdır. Alerjik ürtiker, gıda, ilaç, böcek ( böcek ısırığı sonrası gelişen) olabilir. Bu ayrıca vücudun donör kan öğelerinin ve immünoglobulinlerin girişine cevabını da içerir.
 • Sözde alerjik (anafilaktoid). İnflamatuar mediyatörlerin doğrudan alerjenin etkisi altında salınmaya başlamasıyla farklıdır, yani bağışıklık sistemi ürtikerin gelişimine katılmaz. Psödo-alerjik ürtikerlerin nedenleri de farklıdır ve alerjiler, çeşitli ilaçlara karşı zehirlenmeler, helmint enfeksiyonları ve aşırı duyarlılık ile önlenebilir.
 • Fiziksel. Bu ürtiker türü hemen hemen her fiziksel faktörün cildine maruz kalmanın bir sonucu olarak gelişir. Bu, mekanik tahriş, düşük veya yüksek sıcaklıkların etkisi, suyun etkisi, ultraviyole radyasyon olabilir.
Not. Kolinerjik ürtiker ayrı bir kategoriye ayrılır. Küçük döküntülerle ve sıcaklıkta hafif bir artışla kendini gösterir, bu belirtiler duygusal aşırı yükün arka planında ve uzun süreli stres sırasında ortaya çıkar.

Downstream ürtiker ayrılır:

 • akut;
 • Kronik.

Akut sızıntı ürtikeri

Hastalığın bu formu aniden başlar. Başlangıçta, vücutta şiddetli kaşıntı oluşur, daha sonra kabarcıklar vücutta görünümde görünür. Başlangıçta, kızarıklık kırmızıdır, ancak bu plakların boyutu arttıkça, soluklaşırlar.

Genellikle baş ağrısı ve vücut sıcaklığında keskin bir sıçrama eşlik akut reaksiyon. Gelişmekte olan kabarcıklar yavaş yavaş kendiliğinden ya da ilaç tedavisinin etkisi altında azalabilir ve vücut üzerinde birkaç saatten 3-7 güne kadar devam ederler. Ürtikerin akut evresi bir buçuk ay kadar sürebilen subakute'a girer.

Kronik ürtiker

Kızarıklık 6 haftadan uzun süre vücuttan çıkmazsa bu hastalık şekli ortaya çıkar. Döküntülerin yeni unsurları veya her gün görünür veya periyodik olarak oluşur. Bir vücut döküntüsü olmaması birkaç gün ila iki ila altı ay arasında değişir. Kronik formdaki semptomlar akut olarak telaffuz edilmez, ancak vücuttaki şiddetli kaşıntı nörolojik rahatsızlıklara neden olabilir.

Gelişimin ana nedenleri

Bir kadının elinde ürtiker Ürtiker dermatolojik hastalıkları ifade eder ve bir veya birkaç irritan için bağımsız bir reaksiyon olarak gelişir veya iç hastalıkların belirtilerinden biri olarak görülür.

Isırgan ateşinin nedenleri çeşitlidir, cildin üzerinde değişikliklere neden olabilir:

Ürtiker gelişme riski mide-bağırsak hastalıkları, nörohumoral regülasyon bozuklukları, endokrin sistem patolojileri ve helmint enfeksiyonları olan kişilerde artmaktadır. Ürtiker riski artmış viral ve bakteriyel enfeksiyonlar. Genellikle ısırgan ateşi gelişmesinin ana nedeni belirsizliğini koruyor.

Ürtiker genellikle kalıtsaldır. Çocuğun her iki ebeveyni de alerjisi varsa, alerjiye eğilimin bulaşma riski artar.

Ürtiker nasıl ortaya çıkıyor

cilt kabarcıklar Ürtikerlerin tüm semptomları, cilde giren alerjenlerin veya inflamatuar mediatörlerin küçük damarların geçirgenliğini arttırmasından kaynaklanır. Bu, damarlardan gelen sıvının hücreler arası uzaya doğru hareket etmeye başlamasına ve vücutta şişmiş plaklar (kabarcıklar) ortaya çıkarır.

Ürtikerlerin vücuttaki tipik semptomları fotoğrafta gösterilmiştir, ancak hastalığın kendini nasıl ortaya çıkardığı, alerjik reaksiyonun aktivitesine bağlıdır.

Akut gelişen ürtiker, aşağıdaki semptomlarla kendini gösterir:

 • Kaşıntı. Şiddetli kaşıntı hem vücutta hem de bireysel kısımlarında meydana gelir. Kaşıntı döküntüden önce gelir.
 • Vücuttaki döküntüler. Genellikle, ilk unsurlar karın, kalçalarda görünür, sonra kollara, göğse geri dönerler. Boyunda, dudaklarda ve göz kapaklarında kabarcıkların artması tehlikeli bir işaret olarak kabul edilir, şişlik ağız ve boğaza gidebilir, bu boğulmaya neden olur, bu duruma anjioödem denir.
 • Genel halsizlik ve dispeptik bozukluklar. Bu semptomlar spesifik değildir, ancak sıklıkla çok sayıda kızarıklık ve sıcaklığa sahip ürtikerlere eşlik eder.

Kızgınlık ateşi ile döküntü unsurlarının görünüşü farklıdır. Boyutları küçüktür ve çapı 15-20 cm'ye kadar olan dev baloncuklar olabilir. Wheal urticaria'nın ortak belirtileri şunlardır:

 • Vücudun üstündeki hafif yükseklik.
 • Düzensiz şekil.
 • Ana elemanın etrafında küçük bir kızarıklık varlığı.
 • Pembe ve parlak kırmızı renk. Genellikle rengin parlaklığı ilk saat sürer, daha sonra kabarcıklar söner.
 • Birleştirme yeteneği. Ayrı elemanlar, kendi aralarında birleşerek, geniş bir değiştirilmiş cildin bölgelerini oluşturabilirler.

Çok fazla kızarıklık ve döküntülerin kendi aralarında kaynaşmasıyla, bir kişi genellikle üşüme, baş ağrısı ve vücut ısısı yükselir.

Quincke'in ödemi bir ürtiker şekli olarak kabul edilir. Şişlik, ağız boşluğuna, yanaklara, dudaklara, ağız boşluğunun en tehlikeli şişmesine, boğaza kadar uzanır. Böylesi bir ısırgan ateşi gelişmesiyle, önce nefes daha da kötüleşir, nefes darlığı ortaya çıkar ve yavaş yavaş boğulma gelişir.

Soğuk algınlığı ve güneş alerjilerinde, provoke etmenin bir etkisinin olduğu, vücudun açık alanlarında bir döküntü oluşturur. Bu tip alerjiler için karakteristik mevsimselliği. Yaz aylarında, kış aylarında soğuk algınlığı meydana gelse de, bir ürtiker ortaya çıkabilir ve çok soğuk su veya rüzgârdan etkilenir.

tanılama

doktor Ürtiker olası gelişimini gösteren belirtiler ortaya çıkarsa, muayene ve tedavi için bir doktora danışmak gereklidir. Genellikle, dermatolog önce cilt değişikliklerini değerlendirmeli, daha sonra gerekirse hastayı bir alerjene gönderecektir.

Alerjik bir reaksiyondan şüpheleniliyorsa, bir dizi standart tanı prosedürü gerçekleştirilir ve grup şunları içerir:

 • Genel ve biyokimyasal kan testi.
 • Alerji türünü bulmak için alerji testleri .
 • İmmünoglobulin düzeyinin belirlenmesi.

Gelişmiş tanıları yürütmek için hastalığın tekrarlayan kronik formu gerektiğinde. Hastanın ifadesine göre, gastrointestinal sistem ve endokrin sisteminin incelenme yöntemleri. Kadınlar bir jinekolog tarafından muayene edilmek zorundadır. Helmintiyazis, enfeksiyon ve onkolojinin kronik odaklarını dışlamak gerekir.

Tedavi yöntemleri

Ürtiker tanısı doğrulandıktan sonra, ciltte aşırı duyarlılığın ne şekilde geliştiğini kesin olarak belirlemek gerekir. Alerjenin etkisi dışlanmazsa, hastalığın akut formunun tedavisi tamamlanmaz ve kronik ürtiker periyodik olarak kötüleşir. Çoğu durumda, ısırgan tedavisi akut formunda, standart, reçete:

 • Antihistaminikler. Kullanımları kaşıntıyı ortadan kaldırır, kabarcık sayısını azaltır ve alerjik reaksiyonun daha da gelişmesini engeller.
 • Enterosorbantlar - Polysorb , Filtrum , aktif karbon . Bu grubun ilaçları, toksinlerin vücutlarını temizler ve böylelikle ürtikerin ortaya çıkışını azaltır.
 • Yatıştırıcı etkisi olan ilaçlar. Alerjilerdeki kullanımları kaşınmayı azaltmaya, genel olarak iyi oluşa neden olur ve uykuyu iyileştirir.
 • Glukokortikosteroidler . Hormonlu fonlar alerjinin belirtileri ile iyi bir şekilde yapılır, ancak tedavi başarısız olduğunda ve birkaç haftadan uzun olmayan bir süre için reçete edilir. Peki şişlik ve merhem hormonları ile ortadan kaldırmak - Advantan , Lokoid , Sinaflan , ancak 7 günden uzun süredir kullanılmaz.
 • Dış araçlar - merhemler, jeller, antipruritik, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal bileşenler ile konuşanlar. Gistan, Nezulin, Fenistil jeli kullanın.

Ürtikerinin kronik seyri ile, bağırsak mikroflorasını iyileştiren ilaçların, enzimlerin reçete edilmesi nedeniyle tedavi genişletilir. Antiparazitik tedavi ve hormon düzeylerinin normalizasyonu bazı hastalara yardımcı olur. Kronik seyrinde, immünomodülatör ve vitamin komplekslerinin kullanımı gösterilmiştir.

Karmaşık tedavide önemli bir bağlantı diyet terapisidir . Ürtiker, yiyecek uyaranlarının etkisi altında oluşmasa bile, alerjenik ürünlerden, döküntü sırasında terk edilmelidir.

Antihistaminikler kullanımı

antihistaminikler Antihistaminikler, birkaç gruba ait ilaçlara ayrılır. Antihistaminiklerin ilk jenerasyonu iyi bir antialerjik etkiye sahiptir, ancak en temeli uyuşukluk olan bir takım istenmeyen etkileri vardır.

Bu nedenle, kullanımları sadece kronik patolojisi olmayan ve artmış konsantrasyona ihtiyaç duyan endüstrilere girmeyen hastalar için önerilmektedir.

İlk kuşak antihistaminikler alerji semptomlarını sadece 8-12 saat rahatlatırlar, günde 2-3 kez alınırlar. Bu grup Suprastin , Dimedrol, Tavegil , Pipolfen, Diazolin içerir .

Günümüzde alerji uzmanları, alerjinin akut belirtilerini hafifletmek için ilk kuşak grubundan antihistaminikler kullanılmasını önermektedir. Isırgan ateşinin keskin gelişimi ile, bu ilaçların tek bir dozunu almalısınız, daha fazla tedavi doktor tarafından seçilir.

İkinci jenerasyon antihistamin ilaçları zaten uzamış aksiyonlardır, ürtikerin semptomlarını ortadan kaldırmakta, neredeyse uyuşukluğa neden olmamakta ve merkezi sinir sistemini inhibe etmemektedirler. Bu ilaçların dezavantajı, kardiyovasküler patolojileri olan kişilere kullanımlarını sınırlayan kardiyotoksik bir etkidir. Ürtiker genellikle reçete olduğunda:

Üçüncü ve dördüncü nesil antihistaminikler - Cetirizine , Levocetirizine , Fexofenadine , Erius . Bu gruptaki ilaçlar, önceki nesillerin istenmeyen ilaç reaksiyonlarından yoksundur. Onların yararları eylem süresini içerir.

Doz, hastanın yaşına ve alerjik reaksiyonun şiddetine bağlı olarak seçilir. Tedavi süresi farklıdır. Akut formda, 7-10 gün ile sınırlı olabilir, birkaç hafta boyunca kullanımı yasak olmayan kronik ilaçları alır.

Ürtiker ne yapmalı

kadın yatakta hapları yiyor Birkaç tavsiyeye uyarak cildin plaklardan arındırılması ve diğer ürtiker belirtilerinin ortadan kaldırılması hızlandırılabilir:

 • Tedavi için bir doktora danışın. Urtikaria, tamamen zıt tedavi gerektiren bazı hastalıklarla benzer semptomlara sahiptir.
 • Tamamen tüm tedavi sürecini tamamlayın.
 • Blisterler göründüğünde güneşlenmeyin ya da bronzlaşma yatağına gitmeyin.
 • Hipoalerjenik deterjanlar kullanın.
 • Yumuşak havlu ile silin. Cilt utanç verici ve ovma giysilerini atın.
 • İlaç asetilsalisilik asit, kodein, inhibitörler - Enap, capten, enam dayalı kullanmayın. Bu ilaçlar ürtikerdeki deri değişikliklerinin oluşumunu provoke eder.

Ürtiker çok sıkıntı verir. Ancak, kronik formlarda uzun ve tekrarlayıcı olabilse de, bu tip bir alerjinin tedavi edilebileceği unutulmamalıdır.

Ürtiker türleri ve nedenleri

Ürtiker, yaşam boyunca en az birkaç kez gezegende yaşayan her üçüncü kişide ortaya çıkar. Onun tezahürünü kışkırtan sebepler arasında bağışıklık sisteminin işleyişinde sapmalar yayar. Hastalık, yetişkinlerde ve çocuklarda kendini gösterebilir ve tezahürleri vücudun her yerinde ve mukoza zarlarında oluşabilir. Terapist, provoke faktöre bağlı olarak doktor tarafından seçilir.

Oku ...
Ürtikerlerin ilaç tedavisi

Ürtiker en yaygın hastalıklardan biridir. Ciltte ürtiker hızla soluk pembe kabarcıklar ortaya çıkar, ki bunlar çok kaşıntılıdır. Ürtiker esas olarak semptomatik tedavi yapılır. İki alanı içerir: alerjenin etkisinin ortadan kaldırılması ve ilaçların kullanımı. İlaveten, mide bağırsak sistemini normalize etmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, metabolizmayı geliştirmek ve kan damarlarının geçirgenliğini azaltmak için ilaçlara atfedilmektedir.

Oku ...
Mastositoz, pigment ürtiker

Deri mastositozu derideki mast hücrelerinin birikimi ve proliferasyonu ile ilişkili karmaşık bir patolojidir. Bu genellikle bebeklik döneminde gelişen oldukça nadir bir hastalıktır. Mast hücre yıkımı sırasında, inflamatuar mediatörler (histamin, serotonin, heparin, bradikinin) salınır. Vasküler geçirgenlikte, şişmede ve kılcal damarların genişlemesinde artışa neden olurlar. Bu enflamatuar mediyatörler, karakteristik bir deri döküntüsü oluşturur. Kutanöz mastositozun uygun bir prognozu vardır. Patoloji çocuklukta gelişirse, tam bir tedavi mümkündür.

Oku ...
Ürtiker için Diyet
kadın yemek yemek yapıyor

Ürtikerlerin kompleks tedavisinde, alerjenin dışlanmasına ve döküntülerin önlenmesinin sağlanmasına izin veren diyet tarafından önemli bir yer işgal edilir. Alerjistler, kronik ürtikerlerin sıklıkla gastrointestinal sistem, karaciğer ve safra kesesi patolojileri olduğunda ortaya çıktığını söylüyor. Döküntüler alevlenmeleri sırasında ortaya çıkar. Bu durumlarda, 5 numaralı terapötik diyet reçete.

Oku ...
Çocuklarda ürtiker
bebek vücudunda ürtiker

En yaygın ürtiker, küçük çocuklarda bulunur, ancak ergenlik döneminde de gelişimi mümkündür. Hastalığın ortaya çıkışının ilk belirtisi, hücre içi ödem sonucu ortaya çıkan pembe renkte ciltte oluşan karakteristik kabarcıklardır. İkincisi ödem oluşumunda cilt reseptörlerinin tahrişine bağlı şiddetli kaşıntıdır.

Oku ...
Kronik, idiopatik, tekrarlayan ürtiker
ürtiker lekeleri

Ürtiker hastalığının kendisi tehlikeli değildir (olası anafilaktik şok haricinde), ancak ortaya çıkmasının nedenleri genellikle tüm vücuda zarar verir. Ürtiker, enfeksiyonlar, sindirim sistemi ile ilgili problemler, romatizmal ve otoimmün hastalıklar ve hatta benign veya malign tümörler gibi diğer hastalıkların bir belirtisi olarak kabul edilir. Zamanında teşhis, doktor tavsiyeleri, sistematik ilaç tedavisi ve sıkı bir diyet ile uyum, uzun süreli remisyon elde edebilirsiniz, kaşıntılı döküntüleri uzun bir süre için unutabilirsiniz.

Oku ...