Semptomlar ve bacaklar üzerinde tırnak mantarı fotoğrafları

Doktor ve hasta Bacaklardaki tırnak mantarı bazen distrofik değişiklikler başlayana kadar rahatsız olmaz. Daha sonra hasta tıbbi yardım için doktora gidip uzun bir tedavi sürecine başlar. Bazen aylarca sürer ve cerrahi olarak tırnakları bir yıldan daha kısa bir sürede çıkarmaz. Bu, bacaklardaki tırnakların durumunu dikkatlice izlemek için iyi bir neden değil mi ve ilk belirtiler hemen doktora gider mi? Mantar enfeksiyonunun nasıl ortaya çıktığını, bu yüzden mantarı başka bir deri hastalığından ayırabileceğiniz ve zamanla dermatoloğa gelebilecek bir şekilde açıklamaya çalışacağız. Yani, bacaklardaki tırnak mantarı: semptomlar.

"Halkın" Belirtileri

Bakımlı tırnaklar Ayaklarında tırnak mantarı ile karşılaşmış olanlarla, hastalığın başlangıcında ve ihmal edilmiş bir aşamada hissettikleriyle röportaj yaparsanız, o zaman cevaplar temelinde "halkın" ayakları üzerinde "tırnak mantarı belirtileri" listesi yapabilirsiniz.

  • Tırnak plağının yüzeyindeki lekeler ve beyaz şeritler
  • çivi kenarı kırabilir
  • tırnak plakası gevşetti
  • tırnak plakası sarıya döner
  • tırnak plakası kalınlaşır
  • yürümede ağrı
  • tırnak tabağı duller büyür

Tıbbi belirtiler

Hekimler birkaç çeşit mantar tırnak enfeksiyonunu ayırt eder. Tırnak plağındaki değişime, rengine ve şekline göre sınıflandırılırlar. Yenilgi 1 ve 5 ayak parmakları ile başlar, bu nedenle muayeneye özel dikkat gösterilir. Gezmek zorsa, bacaklardaki tırnak mantarının fotoğrafını görün:

mantar ile tırnak Onikomikoz formu: distal lateral (subungual) onikomikoz Patojen: kırmızı trikofiton Gösterildiği gibi: 100 vakadan 100'ünde ortaya çıkar. Başlangıç ​​aşaması. Çivinin yenilgisi, çivi yatağının kenarlarında başlar (bu, üzerinde tırnak plakasının bulunduğu bir bağ dokusu tabakasıdır). İlk olarak, değişiklikler çivi ve serbest kenarı yan kenarları ile ilgilidir. Böylece plaka saydamlığını kaybeder, rengi biraz sarı veya beyazlaşır, serbest kenar incelir, parçalanır, hatta ana hatlarını kaybeder. Uzak-gizli bir onikomikoz formunun arka planına karşı, subungual keratoz gelişebilir (tırnak plakası kalınlaşır). Mantar mutlaka çivi kenarına çarpmaz: tamamen yakalama yeteneğine sahiptir. Bu durumda, kenardan çivi büyüme bölgesine kadar beyaz bantlar vardır. Kalıp enfeksiyonları ile tırnak sıra dışı bir renk kazanabilir: gri, siyah veya yeşil. Son aşama. Tüm tırnak plağının yenilgisi, büyüme bölgesi (matriks), tırnak distrofisi.

2-2 Onikomikoz formu: beyaz yüzeysel onikomikoz Patogen: Trichophyton mentagrophytes, Aspergillus. Belirtildiği gibi: Genellikle sadece ince dorsal tabaka (tırnak plağının en üst tabakası) etkilenir. İlk aşama. Başlangıçta çivi üzerinde küçük bir şerit boyutu veya beyaz noktalar oluşur. Yavaş yavaş artan bir bölgeyi yakalarlar ve beyaz bir tırnak plağını sarı olana çevirirler. Çivinin kazıma işleminden etkilenip etkilenmediğini bağımsız olarak belirleyin: eğer plaka gevşerse, pürüzlü ise tırnak beyaz yüzeysel onikomikozdan etkilenir. Genellikle ilk parmaklarda , bazen 5. parmağında, bu tür mantar enfeksiyonu teşhisi konur. Bu formun geliştirilmesine katkıda bulunan faktör, nemli ortamlara uzun süre maruz kalması nedeniyle tırnak plağının yumuşamasıdır.

2-3 Onikomikoz formu: proksimal subungual onikomikoz Patogen: Candida albicans, T. rubrum, Scytalidium spp. Göründüğü gibi: Bu form nadirdir. Mantar, okolonogtevye ruloları veya deri yoluyla çivi altına düşer. Candida albicans'ın mantar enfeksiyonunun etken maddesi ise, önce çivi merdanesinin iltihaplanması söz konusudur ve ancak enfeksiyon o zaman çivi altına girer. Daha sonra çivi rengindeki değişimi başlar, yarım ayın bölgesinde deforme olur, sonra da mikrop bölgesinde. Ters akımda tırnak plakası tamamen reddedilir. Tırnak plağı T. Rubrum mantarı tarafından hasar gördüğünde, hastalık şu sırayla geçer: yarım ayın bölgesinde beyaz leke, beyaz lekenin serbest kenarın seviyesine yayılması. Tırnak kirli sarı bir gölge alır, plaka kalınlaşır ve ihmal edilmiş durumlarda reddedilir.

2-4 Onikomikoz formu : toplam distrofik form Patojen: dermatofiller, küfler ve maya benzeri mantarlar Görüldüğü gibi: Bu form ya tedavi edilmemişse proksimalden ya da distalden gelişir. Tırnak kalınlaşmış görünüyor, plakanın rengi sarımsı gri, kontur düzensizdir. Subungual hyprekeratosis mevcut olabilir. Çoğu durumda tırnak plağında distrofik değişiklikler gözlenir: yıkım, incelme, kırılganlık.

Önerilen sınıflamanın geliştirilmesi üzerinde N. Zaias çalıştı. 1972'den beri tüm dünyada doktorlar tarafından kullanılıyor.

Bu sayfada sunulan bacak mantar tırnak resimleri - sadece bir örnek. Onlara bakmak kendinize bir teşhis yapmanız gerekmez. Patolojik materyalin mikroskobu ve ekim maddelerinin belirli bir tanımlama ortamına ekilmesinden sonra bir dermatolog tarafından onaylanacaktır veya reddedilecektir.

Devamı okuyun: fotoğraftan tırnak mantarını tanımlayın

4 yorum

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, moderatör tarafından doğrulandıktan sonra sayfada görünecektir.