Otomikoz: bulguları, tedavisi ve kulak mantar önleyici

Giderek, bir kulak burun boğaz uzmanı hastalarıyla randevu kulak kanalında kaybı ve kaşıntı işitme kulak tıkanıklığı şikayeti ile gelir. Yani tıbbi otomikoz denilen bir mantar kulak enfeksiyonu, tezahür. Prognoz olumlu değilse de, tedavi etkili antifungal preparatlar esas noktası neden bazı zorluklar, sunulur.

Nedenleri otomikoz

el-kulak-dinleme Ortakulak mantar etiyoloji inflamasyon yerelleştirme dayalı sınıflandırılır. Dış mantar otitis vakaların% 62'sinde tanı konur, mantar orta kulak iltihabı - vakaların% 20, mantar orta kulak iltihabı postoperatif - vakaların% 17'sinde, mantar miringit -% 1.

maddenin rolü otomikoz mantar Aspergillus (% 65), Penicillium (% 10) çıkıntı yapar. Olguların% 24 olarak etken maddeler, maya benzeri mantar Candida vardır. Olası enfeksiyon ve karıştırma, ancak patojenlerin bu tür yalnızca belirli koşullarda otomikoz neden olur. Bu koşullar endojen ve eksojen olabilir.

Endojen: Fiziksel hastalık, vücudun, vitamin eksiklikleri, metabolik bozuklukların genel bir zayıflamaya neden olduğu emin.

Eksojen: lokal ve sistemik antibiyotikler, kortikosteroidler uzun bir süre, sitostatikler tedavi, radyoterapi, kulak travması (örneğin, uygun olmayan dış kulak yolu tedavi edildiğinde), açık denizde yüzme. Genellikle ameliyat sonrası kulak boşluğunun bir yenilgi yoktur.

semptomlar

Semptomlar hastalığın evresine doğrudan bağlıdır.

nesnel değişiklikler algılanmıyor adım öncüleri olarak, hasta yalnızca tıkanıklığı kulak ve kaşıntı hisseder. kulak kanalı yağlı filmi kaybolur ile, şişme gözlenir. Bu belirtiler çoğu kükürt birikimi olarak alır ve kulak kanalını temizlemek için çalışırken bulunmaktadır. Sonuç - mantar enfeksiyonu bir deri hasarı ve penetrasyon.

Uyarı! 'Otomikoz benziyor' - İçerik görmek hoş olabilir

Akut aşama mikoz kulak kanalından salgıları ile karakterize edilir. Boşluk hacmi giderek gerçekten olarak artan ve şişmesidir. Bu işitme azalır çünkü bunların kulak yolunun çakışan lümen, kışkırtır. Seçimi incelerseniz, epidermis ve mantar miseli içinde bulabilirsiniz. Bireysel hastalar aşırı duyarlılık BTE bölgenin varlığını bildirmiştir. Genellikle enfeksiyon dış kulağın derisi ile sınırlıdır, ancak diyabetiklerde orta kulağın boşluğuna yayılabilir.

uzun süreli tedavi neden otomikoz olabilir mikotik orta kulak iltihabı ana semptomu - spesifik ayırma, tutarlılık ve renk olan mantar patojenleri otomikoz türüne bağlıdır. Bu şekilde, önceki gipertermirovannostyu kulak zarı delikler, farklı boyutlarda mevcut farklıdır. Hastalara ayrıca sık ağrı ve daha da büyük bir işitme kaybının şikayetçi.

Başka çeşitli otomikoz - mantar miringit. hasar bu formunda, kulak zarına ulaşan uzanır.

Otomikoz ameliyat sonrası boşluğu kökü mastoidektomiyi ve timpanoplastide sonra oluşabilir. nedeni - bir antibiyotik ve glyukokosteroidov çözeltisine batırılmış kulak kanalı pamuklu uzun kalmak. Klinik olarak kulak deşarj miktarını artırarak, kulak arkasında artan ağrı ortaya çıkmaktadır.

Yine, belirtiler otomikoz sinsi - bu klasik orta kulak iltihabına benzer, böylece bir mantar enfeksiyonu şüpheleniyorsanız o birkaç vuruş bir uzmana danışın ve geçmek gereklidir - kültür ve mikroskobik. Anlaşmazlık pseudomycelia doktor belirlenmesinde, uygun tedaviyi reçete edecektir.

tedavi

otomikoz tedavisi öncelikle yetersiz etkinlik ve sık nüks, mantar karşıtı maddelerin, yüksek maliyetine bağlı olarak, zorluklar bilinmektedir.

Dış mantar otit için ilk yerel antifungal ilaçlar kullanın ve onlar yardım etmezsen, sistemik terapi ilaçları ekli.

Mantar otitis medya hemen sistemik ilaçlar tedavi edilir. Sadece ek olarak yerel kullanım.

Yani, nasıl ve hangi çeşitli formları Otomikoz ait tedavisi için?

kulakları kontrol Ne olursa olsun hastalığın formunun topikal tedavi kulağın dikkatlice temizlenmesi önce gelmelidir. Amacı - küçük miktarlarda tekrar tekrar tedavinin etkinliğini azaltabilir ve tedavinin süresini artırmak bile, anormal akıntı, kalıntıları çıkarmak için. Sadece ceket batırılmış antifungal hazırlıkları ve çatı prob kullanılarak bir uzman tarafından bu Making.

orta kulak iltihabı zarının delinmesi alanından deşarj saflaştırılması odakladığında. Büyükperforasyonlardaki halinde yıkanarak uzaklaştırılması çıkarılabilir orta kulak ile birleştirilir miramistinom (0,% 01 çözelti). Benzer şekilde otomikoz ameliyat sonrası boşluk ile beslenir. polipler granülasyonu ve onları çıkarıldı yer ya da nitrik asit gümüş (% 20 çözelti) tushiruyut edin.

Açık mantar orta kulak

dış otomikoz Otomikoz etkisiz ise merhemler de, kandidiyazis ve diğer mantar enfeksiyonları tedavisinde kurulur. Öncelikle, çünkü dış kulak yolu dar doğasına daha tabakanın uygulanması imkansızlığı. Bu görüş, tıbbi preparatlar en uygun şekilde, süspansiyonlar, çözeltiler ve emülsiyon bileşimleridir.

İlaç nemlendirilmiş turundy pamuk (gazlı bezlerden cilde zarar verebilir) ve (talimatlara göre) kulak kanalına 10-15 dakika bırakılır şu şekildedir: Onları uygulayın. Manipülasyon 4-5 günde tekrarlanır.

Ardışık terapi Ekzoderilom :

1, 2 ve 3 saat: günde iki kez 15 dakika uygulama çözeltisi ekzoderil

4, 5, 6, 7 gün: günde iki kez Exoderil kremi

3 hafta Krem Exoderil 1 p 8 gün ile. günde, daha sonra 1, s. 2 gün 2 hafta daha.

Böyle bir rejim, mikrobiyolojik tanısıyla tedavi 7 ve 45 günde bir tekrar.

gibi ilaçlarla ekzoderil olası bir tedavi yanı sıra:

 • travogen
 • Nizoral
 • Pevara
 • Baykuten
 • Ketodin (krem) - Günde 2 ila 3 kez, 8-10 gün süresi.

Kandibiotik (damla) tüm diğer durumlarda, anestezik sonuçlarının hızlı bir düşüş vermek ve kulak kanalı deride iltihabı azaltmak, kulak zarının delinmesi kontrendikedir. Gebelik ve emzirme döneminde İzin. uygulamanın tek durum - kullanım ve düşük dozlarının kısa süreli.

Dozaj: 3-4 günde işitme kanalının 4-5 damla. Sonuç 3-5 gün sonra görülebilir, fakat işlem 7-10 gün devam edilmelidir.

Ayrıca mantar karşıtı bir tedavi, birlikte hastalıkların tedavisi önemi, antibiyotik reddi, vitamin ve restoratif tedavisi. otomikoz çocuğun kökenli ise antifungal tedavi bağırsak microbiocenosis (Atsipol, bifikol, Hilak forte Linex, baktisubtil, laktobakterin vs.) azaltarak, ilaçlar ile kombine edilmelidir.

tespit edilen düşük interferon durum ise, bu ikame (merhem bazında viferon şekilde mumlar ve megasin) interferonu gerçekleştirilir.

Mikotik orta kulak iltihabı

Orta kulağın yenilgi daha karmaşık vakaları kapsayan ve antifungal bir "şok" dozları gerektirir kabul edilir.

Sistemik ilaçlar:

 • Nistatin - 3 milyon adet, kurs - iki hafta, 10 günlük bir aradan sonra ikinci bir kurs, gerekirse;
 • Levorinum - 2 milyon ünite, hekim tarafından belirlenen süre;
 • Amphoglucaminum - 400 000 birim, süresi - 10 gün;
 • Mikogeptin - 5 milyon ünite, süresi - 10-14 gün;

Unutmayın, oldukça yüksek doz var, kullanımları tıbbi gözetim olmadan tehlikelidir!

Topikal preparasyonlar:

 • % 1 emülsiyon grizeminovaya
 • nistatin merhem
 • Flavofungina% 2 solüsyon (alkol)
 • % 0.5 emülsiyon lyutenurinovaya
 • Nitrofungin
 • Fungenina% 1 solüsyonu (alkol)
 • Alkol çözüm Gentian menekşe
 • % 0.2 sanguinarin klorür (alkol)
 • sodyum tuzu levorin sulu çözelti
 • nistatin sodyum tuzunun sulu bir çözeltisi
 • Castellani sıvı
 • Hinozola çözeltisi (su ve alkol)
 • Kanesten
 • % 2 salisil alkol
 • amfoterisin B

Damlalar gömülü veya günde 4 kez (genellikle 8 damla) veya turundas (dar pamuklu) ile yerleştirilir.

Video "kadarıyla kulaklar mantar büyümek":

Yorum ekleyin

E-posta yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Yorumlar yönetilir sonra sayfada görünecektir.