Bacaklarınızda interdigital mantar varsa ne yapmalısınız?

Hastalığın bu formu kendini iki şekilde ortaya çıkarabilir:

 1. ayaklar arasında ayak ya da mantar epidermofiti;
 2. ayak parmaklarının ayak tırnaklarında onikomikoz veya mantar.

Her ne kadar yukarıdaki iki form, tezahürün doğasında farklı olsa da, bunlardan bir tanesi benzerdir - yaşayabilirlik, enfeksiyonun yayılma kolaylığı ve rahatsızlık. İyi haberler var - hastalık tedavi edilebilir, bununla birlikte hastaya biraz çaba ve sabır gerektirecek. Ama her şey sırayla ...

Görünüm nedenleri

ayak mantarı Ayak parmaklarının cildinin mantarın görünümü, antropofil mantarın yaşamsal aktivitesinden kaynaklanır. "Yerleşimi" için patojenik mikroorganizma kıvrımları parmakların altından veya aralarında seçer. Ayağın yan kısımları da acı çekebilir ve en karmaşık durumlarda - tüm ayak.

Ayak ve tırnak mantarının en yaygın nedenleri listesinde:

 1. Düşük bağışıklık. İkincil bir enfeksiyon olması olasıdır.
 2. Ayaklara kan akışını azaltan bacakların damar hastalıkları.
 3. Ayak parmakları arasında sıyrıklar ve çatlaklar oluşumu.
 4. Diabetes mellitus.
 5. Nemli ortamda ayağın uzun kalması. Bu ayakların aşırı terlemesini ya da tam tersini, aşırı kuruluk içerir.
 6. Düşük kaliteli, sıkı ayakkabılar ayrıca baş parmağı üzerinde mantarlara neden olabilir. Bilindiği gibi, rahatsız edici ayakkabılardan veya botlardan en büyük zarar başparmağa neden olur.

Hijyen, intertrigo ve hatta düz ayakların kurallarına uymayan hastalığa karşı savunmasızlığı arttırır. Risk bölgesinde aşırı kilolu kişiler (daha yüksek kan dolaşım patolojisi olasılıkları vardır), işgale göre, ayakları üzerinde uzun süre kalmak (sporcular, işçiler, askeriye vb.) Ve mega şehir sakinleridir.

Büyük ayak tırnak mantarı gibi bir "sevinç" almak için halka açık yerlerde (yüzme havuzu, sauna, vestiyer), hasta bir kişi ile temas halinde veya başka insanların havluları, manikür için aksesuarlar kullanırken olabilir.

Belirtiler ve belirtiler

ayak-w Yukarıda belirtildiği gibi, ayak ve tırnakları etkileyen enfeksiyonun belirtileri, vakaların% 30'unda birbirlerine eşlik ettikleri halde, biraz farklıdır. Ayak parmakları arasındaki mantarın klinik tablosunda belirtilerin hastalığın evresine bağlı olması önemlidir.

Yani, rahatsızlık formları:

 1. Ovuşturdu veya biraz gelişmiş sahne. Parmaklar arasında ve parmaklarda önemsiz dökülmeler arasında küçük çatlaklar vardır. En çok etkilenen bölgeler üçüncü ve dördüncü parmak ile dördüncü parmak ve az parmak arasındadır.
 2. Skuamöz-hiperkeratotik evre. Ayak derisi kırmızı bir gölge alır, cildin üst tabakası soyulmaya başlar. Bu büyük ayak parmakları üzerinde bu mantar ile birlikte sarımsı "nasır" görünümünü neden olur. Hasta ayrıca etkilenen bölgelerin yanmasını ve kaşınmasını hissetmeye başlar.
 3. Intertriginoznaya - interdigital alanlarda ödem ve erozyonda değişen daha derin çatlaklar ile birlikte.
 4. Dishidrotik - veziküllerin oluşumu ve daha yoğun kaşıntı görünümü.

Görünüm:

Dikkat lütfen! İçerik görüntüleme için rahatsız edici olabilir

Bu arada, mantarın parmakları arasında, yaklaşık aynı, fotoğraf ortaya çıkar:

Dikkat lütfen! İçerik görüntüleme için rahatsız edici olabilir

Mantarların belirtileri ve fotoğrafları hakkında daha fazla bilgi

Fungal enfeksiyonların semptomlarına özellikle dikkat etmek epidermofitik tırnakları hak eder. Fotoğrafın, hastalığın ayırt edici semptomlarını gösteren ayak parmaklarının mantarının, onikomikoza geçme yeteneğine sahip olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Bu durumda, nahoş hislere tırnak plağının deformasyonu eşlik edecektir. Yani, daha yoğun veya tersi olabilir, inceltme olabilir. Çivi görünüşü de değişecektir. Önce bulutlu olacak ve daha sonra sarı, kahverengi, yeşil ve hatta siyah olabilir. Tırnak tabağı parçalanmaya başlar, dış büyüme ile kaplanacaktır.

Mantarın tedaviyi ayak parmakları arasında çalıştırırsanız, tamamen ortadan kalktığından, çiviyi tamamen kaybedebilirsiniz.

Bilindiği gibi tırnak keratinden oluşur. Ve bu da zararlı organizma için ideal besin kaynağıdır ve mantarın hızlı çoğalmasını destekler. Ayrıca alerjik belirtiler üretir - bağışıklık sisteminden koruyucu reaksiyonlar.

Tedavi yöntemleri

Ayak parmaklarının mantarını nasıl ve nasıl tedavi edebiliriz ? Tedaviye mümkün olduğunca erken başlamak çok önemlidir. Bu sadece prosedürün kendisini basitleştirmeyecek, aynı zamanda nüks oluşmasını da engelleyecektir. Dikkat edin: enfeksiyon kendi kendine geçmez ve doğaçlama ilaçlar genellikle tamamen etkisizdir. Sonunda, ayak parmaklarındaki mantar ile, tedavi sadece bir dermatolog tarafından reçete edilir.

Bu nedenle, hastalıkla mücadele için tıbbi önlemler genellikle yerel etkilerin antimikotik preparatlarını içerir - özel losyonlar, kremler ve merhemler, örneğin:

Tırnak etkilenirse, özel çözümler veya vernikler ile tedavi etmek daha iyidir:

Bazen haplar ayrıca reçete edilir, ancak bu doktorun takdirindedir.

İlaçlar hakkında daha fazla bilgi

Ayak parmaklarının mantarını tıbbi preparatlarla tedavi etmeden önce, örneğin ölçekleri soymak için preparat prosedürlerinin yapılması gerekir. Önemli bir nokta da enfekte ayak veya tırnak için uygun bakımdır. Ve hiç kimse hijyen önlemlerini iptal etmedi!

45 yorum

 • Irina :

  Zaten yarım yıl tedavi edemiyorum ..

 • Alena Pak :

  Irina, trimazol bana çok yardımcı oldu. Sana da tavsiye ederim

 • Dasha :

  Solaryumdan sonra bu enfeksiyonu yakaladı ... benzer tekrarlardan kaçınmak için önlem almayı önerdi

 • Vladimir :

  Yorum silindi

 • Misha :

  Ve ne olduğunu anlamıyorum. Ancak, kesinlikle bir mantar değil, epidermofite yakın olmasına rağmen. Ama değil, ayak ve çiviye geçiş olmadığı için. Ve en önemlisi, soyulma yoktur. Bütün parmaklarda kızarıklık, kaşıntı, ısı bu yerde. Troxevasin ile tedavi edilmesi ilginçtir. Periyodik olarak meydana geldi. Son zamanlarda (bir yıl, iki), hayır. Sadece neye benzediğini merak ediyor musun? İnternette böyle bir şey bulunamadı.
  Ama bacağın diğer bir boku (diz ve ayak arasında) ve 15 yaşında. Periyodik olarak aktive, kaşıntı ve dökülüyor. Sonra durur. Yakın bulduğum tek şey - bu sayısal egzamadır. Sadece bir kez, tam olarak aynı değil (benimki gibi bir çift fotoğraf üzerinde olmasına rağmen): bir oval, ama açıkça tanımlanmış bir sınır, ıslanma, nokta apsesi (veya orada çağrıldıkları) yoktur. Vücudun diğer bölgelerinde hiçbir üreme olmamıştır, ki bu da mantarın zihniyetinden farklıdır. Sonunda bu çöpü yapmaya karar verdim. Sadece tavsiye? Triderm bir çeşit evrensel ama pahalı. Ondan kurtulmak için yarım parça harcadığım için üzgün değilim, ama yardımcı olacak mı? Şimdiden teşekkürler.

  • Yönetici :

   karşılama

   Semptomlara bakarak, dermatit veya egzama ya da başka birçok şeyden biri olabilir. Muayene olmadan, histolojiyi belirlemek ve bazen de mümkün değildir.

   Doktorlar ne diyor?

 • Aşk :

  Parmakların arasında hangi sivilcelerin olduğunu söyle ve daha çok ama kaşıntı yok. Ne olduğunu bulamıyorum, ne olduğunu bilmiyorum, ne yapacağımı bilmiyorum.

 • albina :

  parmaklar arasında bana ne kadar sivilce Tipo, herpes, bir kaşıntı, bir yanma hissi ve ne yapılacağı ya da ne yapması gerektiğine dair ipucu vardı?

 • Andrew :

  ve bana bir bacak ya da ayak üzerindeki parmak kabukludur ve bir kaşıntı vardır, tırnak tırnağı bırakılabilir, çocuklar tedaviden daha iyidir.

  • Doc :

   karşılama
   Herhangi bir ecza deposunda çok fazla ilaç vardır, örneğin: ketokonazol, klotrimazol, lamilisil, mikozoril. Belki başka bir şey biçimlendirmek tavsiye eder.

   Ve ne için çivi düşebilir?

 • Artemy :

  8 ay boyunca, sadece semptomları azaltmaya, çorapları günde 3 kez değiştirmeye ve ayaklarımı taramama izin vermeyecek, bana ne yapacağımı söyleme, bir öğrenciyim ve tüm gün (12 saat) + bir metropolde yaşıyorum. Pansiyonda) kısaca mantar oluşumu için komple bir set.

  • Doc :

   "Nefes alan" ayakkabılara ihtiyacım var.

   Kışın, içeride çok fazla zaman geçirirseniz, bir ayakkabı değişimi yapmanız gerekir.

   Hangi preparatlar denendi ya da tadı? Sadece bu yüzden mantar geçmez.

 • Irina :

  Merhaba, oğlum şu anda orduda çalışıyor ve son zamanlarda parmaklarının arasında parmaklarının arasında çatlaklar vardı, korkarım ki mantar daha fazla gelişmeyecekti. Ne merhem almalı? Birçok isimde kayboluyorum ...

  • Doc :

   karşılama

   Makale, mantarların tüm spektrumunu kapsayan popüler ilaçları listeler. Biri bir durumda diğeri diğerinden daha iyi olacaktır, ki bu sadece analizi yaparak belirlenebilir.

   Terbinafin seçin - geniş bir aksiyon yelpazesi, tedavi kursu 2 hafta.

   Aniden yardımcı olmazsa, ki bu pek olası değildir, o zaman ketokonazol, 3-4 hafta.

 • Irina :

  Çok teşekkür ederim, tavsiyeni takip edeceğim ...

 • Vyacheslav :

  Merhaba, Şekil 3'te (ayak parmakları arasında mantar) bana şunu söyleyeyim Aynı durum var, onu kaldırmak ne kadar iyi?

  • Doc :

   karşılama

   Makalenin sonunda en popüler ilaçların bir listesi var, herhangi birini seçin.

   Butona basılarak liste basılabilir.

 • Arthur :

  Merhaba, ama mantardan sonra sarı nasırlar uyuşturucu yardımı ile kaldırılıyor mu, yoksa onları temizlemek zorunda mıydınız? Teşekkür ederim

 • Lesha :

  Ayak parmakları arasında bir mantar ile 3 hafta boyunca savaştım. Klotrimazol - sıfırın 1,5 - 2 hafta etkisi, daha da kötüleşti. Daha sonra Lamizil (520 re) - Bir hafta, günde 2 kez, saçlarımı yıkadıktan ve kurutduktan sonra, sonunda da etki sıfırdır. Ulusal araçlar olabilir mi? Bana insanlara yardım et!

 • EFIC :

  Merhaba, mantarın parmakları arasında uzun zamandır var, kaşıntıdan kurtulamam. ayakları terlerken, yaz çatlama ayaklarında beyaz renk olmaya yoğunlaşır, ayaklar kuruduğunda üst cildi kaldırabilirsiniz.

  • Doc :

   karşılama

   Öneriler standarttır, makalenin geniş bir ilaç listesi vardır, bunlar eczanelerde yaygın olarak bulunur, fiyatlar 50 r'den başlar.

   Durumunuzda, ek olarak tabletleri de içmelisiniz, ancak reçete ile serbest bırakıldılar, bu yüzden en yakın dermatoloğa gidin.

 • Inna :

  İyi günler !! Çocuğun bacak ya da ayağın ayak parmakları kırmızı bir sivilce, kabuklu ve cheshietsja. Doktora gittik. Analiz bir maya mantarı gösterdi. Candide (toz) ve Zalain (krem) reçete edildi. Sabah tozu, akşam kremi. Yani zaten 3 hafta. Tam iyileşme sonucu yok. Biraz daha iyi, daha sonra tekrar kötü. Porijon sadece büyük bir parmaktır. Bu rahatsızlıktan kurtulmak için başka ne yapabilirim?

  • Doc :

   karşılama

   Tedavi bir buçuk ay kadar sürebilir. Prosedürleri kaçırmamak, her gün para yatırmamak çok önemlidir.

   Çocuğu tekrar doktora gösterin.

 • Maria :

  Ayak parmakları arasındaki çatlaklardan iyi bir şekilde iki basit yolla yardım edilir: salisilik asit ve iristir. Bacaklar yıkayacak, kuru silin, özellikle çatlakların olduğu yerler, salisilik asit çözeltisi ile muamele edilir, kurumaya bırakılır, daha sonra ince bir tabaka halinde ichthyol merhem sürülür. Kaşıntı şiddetli ise, günde birkaç kez prosedürü tekrarlayın, daha sonra sabah ve akşam ile sınırlı olabilir. Hızlıca geçer. Bir tane daha var - en erişilemez, ama aynı zamanda en emin yolu, bu muck'in size asla geri dönmeyeceğinden emin olmak - şeker ve et içeren yiyecekleri ve yemekleri yemeyi bırakmak!

 • Inna :

  Kocasının bacakları uzun yıllardır berbattır. Büyümeler, deforme olmuş, yaşlılık ile kalın. Bir yıldan beri Exoderil'i tedavi etmekte. Ona 40 yıl boyunca doktora gitmeyeceksin. Tavsiye daha etkili tedavi lütfen.

  • Doc :

   karşılama

   Böyle ihmal edilmiş bir durumda, önce çividen bir kısmını çıkarmanız gerekir, çünkü bu özel preparatlar vardır - Nogtivit, Nogtimitsin. Talimatlara göre kullanın. Bundan sonra damlacıklar tırnak plağını daha iyi delmeye başlayacaktır.

   Ayrıca, hap ekleyebilirsiniz. Ya da 1 hafta boyunca itrakonazol 3 ders - günde 200 mg. 3 hafta boyunca kurslar arasında tatili.

   Flukonazol, önemli gelişmeler olmaksızın, haftada bir kez, birkaç ay, 150 mg alınır.

   • Victor :

    Doktor, lütfen yanıt verin, modern dermatologlar neden ayakkabıların dezenfekte edilmesinin gerekli olmadığını, farklı bir şekilde, bir mantarı tedavi etmediği gibi, kaçınılmaz olarak ayakkabılardan döneceklerini söylüyorlar. 30 yıl önce, bir hafta boyunca kürlenmiş merhem ve işlenmiş ayakkabıların bir kloramin solüsyonu ile doktorların tavsiyesi üzerine bir mantar aldım. teknoloji yarım litre su iki yemek kaşığı klor yanında, bir parça gazete buruşuk, ıslak, hafif sıkmak ve ayakkabıların içine yerleştirin. Ardından ayakkabıları plastik bir torbaya koy, bağla ve bütün tedaviyi yapan gece için ayrıl. 5 yıl önce yine mantarı aldım, hala merhem sürüyorum ve o yine geri dönüyor. tüm eczanelerin etrafında gitti, ama kloramin değil. O nereye gitti?

 • Svetlana :

  İyi günler! Ayak parmakları arasında cildim büyükannemde, aralarında sanki cildin ıslaklığı hissedilir ve sonra da gevrilir. Dermatoloğa gittik ya da bir mantarın olmadığını söylediniz ya da söylediniz, bize hiçbir şeyin yardım etmediği ya da yardım etmediği merhem atandı ya da atandı. Resimlere bakıldığında mantar gibi görünüyor. Genel olarak, damla plakası eksoderil ile damlatılır. Bir şey önerebilir misin? İçki için harcayabileceğiniz nibud hazırlıkları nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim

 • Arthur :

  Küçük parmağımla bir sonraki parmağım arasında sadece kokuyu rahatsız etmeyen bir şey olduğunu anlayamıyorum, biraz beyaz büyüme cildin kurumasını değil, cildin kurumasını değil, kuru bir cildin silinmesini sağladı.Çok beş hafta boyunca klotrimazol maskelenmiş, birkaç hafta sonra ortadan kayboldu, doktorlar tekrar ortaya çıktı Böyle bir şey yok ve ne yapacağımızı bilmiyoruz, belki biliyorsunuzdur.

  • Doc :

   karşılama

   Evet, açıklamaya göre bir mantar gibi görünüyor. Klotrimazolun 2 hafta, günde 2 kez, lekelenmeden temizlenmesi gerekir. Ayrıca, ayakkabıları dezenfekte edin, her gün çorapları değiştirin, hijyeni izleyin.

 • Katya :

  Zdraste !!!! Baş parmağımda büyük bir problemim var.Bir bile 2 Goda.Tak İçindeki tırnaklar arasında öyle büyük bir parmağım var ki, bir parça et gibi büyür.

 • Victor :

  Merhaba Küçük parmak ile isimsiz ayak parmakları arasında beyaz oluşumlar vardır. Onlar. Anlatacak bir şey mi var?

 • Nastya :

  Merhaba, söyle lütfen, sağ elin küçük parmağında, sol elimdeki parmakların arasında ve bacaklarımda da benzer bir resim var. Küstahlık yok, sadece kaşıntı ve hiperemi yok ... Bir doktorun randevusu önümüzdeki 2 haftadır.

  • Doc :

   karşılama

   Bu keskin ya da saçkıran olabilir, dermatit veya bir çeşit otoimmün reaksiyon, birçok seçenek olabilir. Ne yazık ki dermatolojide muayene olmadan söylenecek çok az şey var.

   Eğer ilerlerse, Triderm veya başka bir kombinasyon ilacı kullanın, ancak yine de doktora yazacaksınız.

 • olga :

  Merhaba. Kocamın parmakları arasında çok çatlak bir cilt var. Kaba. Kaşıntı ya da başka bir şeyde, herhangi bir şikayet yoktur. Ama çok hoş olmayan bir koku. Ayakkabılarda yarım saat ve koku sadece korku. Fabrikada çalışıyor ve tüm vardiyalarını çalışma botlarında geçiriyor. Tedaviden daha ne yapılabilir? Dışarı çıkması için doktora gidilmez.

 • Natalia :

  Hoşgeldin!
  4 ile 5 parmak arasında bana bir kaşıntı, yanma hissi ve ağrılı duyular eşlik eden bir çatlak ve ekdizis vardı. Ve topuk da kaşındı. Önce Lamifene Jel ile, daha sonra bir aydan fazla Mikofin spreyi ile tedavi edildim. Parmaklar arasında bir çatlak, topuklu bir kaşıntı - her şey yavaş yavaş geçmeye başladı. Uyuşturucu kullanıyorum, yine bir kaşıntı vardı. Korkarım yine parmakların arasında bir çatlak olacak. Çoraplar sıcak bir ütü ile okşadı ve ayakkabılar bir formülatörle işlendi. Aynı antifungal ilaçları kullanmanın etkisiz olduğunu biliyorum. Miyelozu iyileştirmek için hangi etkili preparatların mümkün olduğunu lütfen söyleyin. Ayakkabı işleme için en etkili dezenfektanlar nelerdir?

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, moderatör tarafından doğrulandıktan sonra sayfada görünecektir.