oral kavite ve ağız köşelerinin kandidiyazis

Korkutucu? Yetişkinlerde oral kandidiyazis genellikle tanı ve ağız mukozasında bugün verilen özel ilgi mantar enfeksiyonlarının tedavisinde böylece kandidiyazis ve kandidasepsis ağır visseral formlarını başlar bulunmaktadır.

Enfeksiyon candida ve formları neden olan faktörler:

Candida maya benzeri mantar, uyum ve iyi tolere edilen sınırlı kaynağı, koşullarında iyi büyümek kolay anaerob Candida, ve X-ışını, lazer radyasyonu, dondurma ve kurutma neden.

Candida mantarların 80'den fazla türü vardır. Bunların çoğu güvenli ve sadece birkaç nedenidir Candida enfeksiyonları . En patojenik türleri - C. albicans ve C. tropicalis. Vücudun savunma sisteminin mantar bir arıza durumunda aktif olarak çoğalır ve epitel hücreleri istila başlar.

Oral kandidiyaz tetikleyen faktörlere şunlardır:

 • Mekanik ve kimyasal mikrotravmaların (çürük dişler, takma dişler, rehabilitasyon sırasında uygunsuz tedavi taktikleri);
 • Cilt ve mukoza zarları üzerinde bazı antibiyotikler ve konserve gıda ürünlerinin üretiminde kullanılan diğer maddeler ve temas;
 • Metabolik bozukluklar (demir eksikliği, hipovitaminozu, endokrin hastalıkları, yumurtalık yetmezlik, hipotiroidizm);
 • vücudun direnci azaltmak somatik hastalıklar (bağışıklık bozuklukları, mide-bağırsak bozuklukları, kadın patoloji, vs.);
 • kandidonositelstvo ;
 • Sekonder immün;
 • Gelişigüzel antibiyotik tedavisi.

dudakların ağız ve kırmızı sınırın ana belirtileri (onlar Candida patoloji olan hastaların% 41,7 gözlenmektedir) - mukoz plak, deskuamasyon ve ödem hiperemi. akut psödomembranöz kandidiyaz, akut atrofik kandidiyazis, kronik hiperplastik kandidiyazis, kronik atrofik kandidiyazis: Bu semptomlar kandidiyazis herhangi bir biçimde görülmektedir.

Bu formlar, klinik seyir bazında izole edilir. Yerelleştirme oral kandidiyazis ayrılmıştır stomatit vb glossite ve keilit, perleches, diş eti iltihabı,

Akut psödomembranöz kandidiyazis

dil üzerinde ardıç Hatta yenidoğanların bulunursa kandidiyazis en yaygın biçimi, bebekler, bronşit ve bulaşıcı hastalıklarla zayıfladı. Erişkin çağda sözde "pamukçuk" kanser bulunur.

Etkilenen alan: dil, damak, yanak.

ağız kuruluğu, ağrılı hastaların şikayetler yanma, yemek yerken.

Klinik belirtiler: hafif hastalık kolayca çıkarılabilir sevimsiz bir film kaplanması. kaplama ile ödemli hiperemik yüzey tespit edildi. kandidiyazis çalışıyorsa, sert bir salım filmi erozyonu kanama saptandı.

Hastalığın evresi:

 • deskuamatif (dilin arkasında deskuamasyon alanları, sert kaplama çıkarılır);
 • eritematöz (dil şişmiş yapışkan bir kaplama, köpük);
 • infiltratif (sert dilin plak kaplı yan yüzeyi kaldırır);
 • erosif (plak gevşek, gri-beyaz tespit erozyonu çıkarılmasından sonra).

fotoğraf

Ağızda candidiasis'in nasıl göründüğünü görmek için aşağıdaki spoiler tıklayın:

Uyarı! İçerik görüntülemek için nahoş olabilir

Akut atrofik kandidiyazis

Bu hem bağımsız hem de akut psödomembranöz şeklinde sonra oluşur.

ana nedeni - antibakteriyel ilaçlar bir yan etkisi, kortikosteroid inhale.

Hastaların şikayetler: ağız kuruluğu ve yanma hissi, yetersizlik bir uyarana dil, mukozal hassasiyeti taşımak için.

Klinik belirtiler: Arka (enfeksiyon onun katılımı ile) dilin dil, mukoz membran ateşli kırmızı renkte, büyük kıvrımlar, koyu kırmızı, parlak, bukkalmukoza ve dudaklarında plak veya plak olmadan eritem noktalar dudaklar kahverengi görünür bazen üzerine, sınır inceltilmiş.

Kronik hiperplastik kandidiyazis

Bu hastaların 75% 'unda görülür. Ana şarta - sitostatik ajanlar, antibiyotikler, tüberküloz ve kan hastalıkları ile işaretlenmiş bir geçmişi olan bu alınarak insanlar. Bazen sigara içen ve protez kullanamayan hastalarda teşhis.

Hastaların şikayetler: keskin ve asidik yiyecekler, ağız çekerken sapkınlık, ağrı tat.

Klinik belirtiler: mukoza hiperemi, dil ve yanak üzerinde çeşitli büyüklüklerde beyaz plaklar görünebilir. İleri durumlarda, bir kaba beyaz-gri bir toz olarak, uzaklaştırılması zordur. erozyon kanama tespit patina altında. dile çarpması ise, papilla gözlenen büyüme olabilir.

Kronik atrofik kandidiyazis

protezler, yaşlı olan ko-morbiditeleri tanısı hastalar: atrofik gastrit, diyabet, vs.

Hastaların şikayetleri: kuruluğu ve mukoza zarı, kırmızı, viskoz seçim lifli tükürük yakılması.

Kandidiyaz bu formu genellikle kabuk protez yatak etkiler ve çoğu durumda bu üst çene protezi. Geçerli Hastalık süresi papiller dil aparatının atrofi neden olabilir.

Bu formların her biri eşlik edebilir (ve aynı zamanda, bağımsız bir şekilde devam edebilir) mikotik candidosis ve kandida keilit diş eti iltihabı perleche.

Mikotik Zayed, kandidiyazis veya ağız köşeleri - başparmak sade lokma olan yetişkinlerde, emme veya dudaklarını yalayarak bir alışkanlığı var çocuklarda teşhis edilir bir hastalık. Ana özellikleri perleches - ağız, eritem köşelerinde çatlaklar ve kolayca çıkarılabilir beyazımsı kaplama.

görüntüler Candida keilitis - dudakların kırmızı sınır etkileyen bir hastalıktır. Keilit genellikle alt dudak etkiler: İlk sonunda beyaz film haline coalescing, bunun üzerine bazı kabarcıklar görülür. keilit için gece daralma hissine bir kötü şiddetli kaşıntı, ile karakterizedir.

oral mukoza ve ağız rahatsızlık parçalarının sol işlenmemiş kandidiyazis karın görünüyorsa, baş ağrısı ve ağız kokusunu, bulantı ve sinirlilik rahatsız etmeye başlar. Otonom sinir sistemi ihlal uzun süreli birikmesi toksik maddelere, mikroorganizmaların bir dizi hazırlanması gövdesi üzerinde mantar patolojik etkisini açıklar.

tedavi

Bir tedavisine temel ilaç antifungal tedavi sistemik ve lokal olabilir. Topikal tedaviler antifungallere ve antiseptikler ayrılır.

tedavi süresi değişebilir, ancak 2-3 hafta arasında bir ortalama olabilir.

Batı Avrupa ve BDT uzmanlar ise en sık reçete miramistin , setilpiridinium klorid, triklosan, klorheksidin diglukonat , heksetidin, sangviritrin. dışında bu antiseptikler bazıları, patojenik mantar özelliklerini hafifletme ve kirlenme ağız mantarı hala inflamasyonu baskılamak azaltmaya yardımcı olur.

Ucuz analoglar Miramistin

Tablo "ağız ve ağız köşelerinin mantar enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılan ilaçlar":

hazırlık atama şeması
antiseptikler
Tantum Burun (sprey, çözelti, emilebilir tabletler) 6 yıla kadar, günde çocuklar 6-12 yaş için, yetişkinler için 4 kez her 1,5-3 saatte 4-8 kez günde Sprey - 1 doz vücut ağırlığının her 4 kg bir oran.

Çözüm: ağız veya boğaz her 1.5-3 saat durulama için preparasyon 1 çorba kaşığı (15 mi).

Tabletler: Bir 3-4 defa.

NovoSept forte (sprey, pastil) her 2-3 saatte emme 1 pastil, sprey günde mukoza 3-4 kez sulama
Lugol çözümü Sulama 3-4 kez, günde mukozaya uygulama
klorheksidin diglukonat 06-08 Ocak dakika (10 mi) durulama.
Sanguirythrine Günde 2-3 sulama
Oralsept Hazırlık ağzına püskürtülür her 4-6 saatte
anilin boyalar sulu çözeltileri 3-4 kez 1-2 haftalık bir süre boyunca günde (yutulduğunda ve aynı anda olabilir mantar yemek borusu sterilize )
Fukortsin , parlak yeşil ve eflatun mikotik Zayed tedavisi için kullanılır.
Yerel hedef antifungaller
Kanesten (krem) Uygulama günde 2-3 kez
Nystatin (merhem veya sulu süspansiyon) 1 dakika boyunca durulama 30 dakika için günde 4 uygulamaları. (En kez 5-10 ml).
amfoterisin Ve 1 ml için günde 4 kez uygulamaları durulama.
Klotrimazolün (sprey) mukoza sulaması
İçten veya Klotrimazol% 1 Oral çözelti satın almadan önce eczanede sor - ağzınızı çalkalayın edebilir özel çözümler üretti.
Sistemik terapi için mantar önleyiciler
flukonazol 50-100 mg. Günde (süre - 10 gün)
itrakonazol 100-200 mg arasındadır. Günde (7 ila 10 gün süresi)
ketokonazol 200-400 mg arasındadır. Günde (süre - 10 güne kadar)
Nizoral 10-14 gün 200 mg dozda bir yemek sırasında sabah günde bir kez. (Karaciğer ve böbrek gerekli kontrol işlevlerini)
Diflucan® 50 ila 200 mg arasında bir dozda 10-14 gün. sabah
Orungal kapsülünde 15 gün günde tam yemekten sonra

photos.demandstudios.com-150-185-fotolia_1742274_XS Oral mutlaka kandidiyazis fırsatçı hastalıkların tedavisi tedavisi sırasında. Buna ek olarak, önemli bir hiledir:

 • mikrobiyal florayı normalleştirmek ilaçlar bağırsak ;
 • Hazırlık işlemi immunocorrective;
 • araçlarını desteklenmesi;
 • Tıp, inflamasyonu azaltır ve epiteli restorasyonunu teşvik.

Elektroforez, fonoforez, kuvars tedavisi ile birleştirmek amaca oral kandidiyazis ve ağız köşelerin ilaç tedavisi. kandidiyazisde kolaylaştırır ve (ağız otlar decoctions sulamak - fitoterapi inflamatuar reaksiyonu kaldırır civanperçemi , adaçayı, papatya, Aziz sarı kantaron ).

Gördüğünüz gibi, antifungal ajanların bir cephanelik çok etkileyici. Bununla birlikte, kandidiyazis - bir sinsi ve tedavinin terapötik etkisi her zaman gözlemlenmemiştir. Buna ek olarak, çoğu kez bir nüks vardır mantar enfeksiyonu .

Bu nedenle, kendi kendine ilaç gerekli değildir. Uzman (dişçi, KBB, ya da en azından terapist), tedavi reçete somatik patoloji izin ve vaka hazırlıkları Rasyonel için seçin.

20 comments

 • Anna:

  Tedaviden sonra hastalık geri gelmeyecek?

  • yönetici:

   Anna nüks ağız hijyeni, tamamen desteklenmektedir ihtiyaç ve kötü alışkanlıklara sahip önlemek için.

 • Catherine:

  Oral erişkinlerde kandidiyazis yanı sıra imudon için Tonzillor tedavi var mı?

  • yönetici:

   Catherine ancak birincil aracı olarak, temel tedaviye ek olarak imudon alabilir. Tonzillor Hakkında - bu özel durumda, bunun yardımcı olacağı olası değildir.

 • Christina:

  candida keilitis güçlü tatsız şiddetli ağrı mu? Ve yine de, ben dudak üzerinde ve doğrudan kökünde dilin altında değildi. İyi bir ajanın yardımıyla tedavi Gingivitis, Stomatofita bana çok hızlı yardım etti? onları ve keilit yıkamak için anlamlı mı? Yanıtınız için teşekkür ederiz.

  • yönetici:

   Merhaba Evet, bu mümkün. Stomatofit değil mantar ile başa çıkmak için tasarlanmıştır. dışarı makalede anlatılan şey deneyin, daha ziyade bir doktora danışın.

 • Nadia:

  Merhaba. Ağızda maya köküne yakın tarafta dil üzerinde hiçbir yaralar meydana getirebildiği zaman?

  • doc:

   karşılama

   Evet, yapabilirler. Ama yaralar bir uzman görmek en iyisidir, nedenleri farklıdır, farklı.

 • Olga:

  Ve ne uzmana başvurmak gerekir? Dişçi? Terapist? Dermatolog?

 • Lena:

  Merhaba Ve maksimal doz, paralel lactobacilli antibiyotiklerin pantsef Augmentin reçete. Antibiyotik tedavisi kandidiyazis 7 gün dudağında göründü günü, yine tabii 5 gün vardır. Ne çok yıkıcı antimikotik tedaviye eklenecek?

  • doc:

   Merhaba

   Yerel hazırlıklara başlama kararı kullanın. Böyle bir durumda içmek Tabletler tehlikelidir.

 • Vladimir:

  Merhaba yaralar o Futsis çalışırken çok yapmak nepriyatno.Chto, dilinin ucuna ve alt dudağında, ama yaklaşık 1 yıl ve bitmişti.

  • doc:

   karşılama

   Futsis yardım ederse, o zaman ülser bir mantarın neden olduğu bulundu. Çık - Onları tekrar tedavi.

   predotvrescheniya için - sağlıklı bir yaşam tarzı kurşun, düzenli diş fırçalama, iyi yemek.

 • Ludmila:

  İyi günler. bademcikler üzerinde boğazında pnömoni tedavisi sonrası Kızım (17 yaş), püstüller vardı doktor Candida ama hiçbir iyileşme tedavi söyledi. Diflucan® 150. reçete edilmiş Bugün Doğru mu? Nasıl alınır?

  • doc:

   Merhaba

   Pekala Diflucan® 150 mg'lık bir dozda bir kez uygulanır.

   devam edebilir bu süreç, sonuç gündüzleri görünür olacaktır sonra, ikisini olabilir. doktora - hiçbir gelişme yoksa.

 • Irina:

  (8 ay, doktorlar ilk hastanedeyken güneş, fukartsinom ve belosalikom tedavi, omuz silkip, Hello my bebek (4 yıl) korkunç dudak (kabuğu, gözyaşı, çatlak (((nikchemu yol açmadığını, ardından ev krem ​​kanderm tedavi evet Ben ellerini bıraktı ve şimdi yardım aradığını) Bu yardımcı oldu, ama şimdi ben Vitaon yağı smear ama bizim doktorlar gitmek istemiyoruz (yardımcı geçici olarak) yardımcı olmuyor (ve evet ben başka şehir oraya gitti biz de geçici olarak yardımcı travokort (tayin bile, bize yazmayı unuttum hatta internet ((söz konusu: eğer n tedavi Daha tutumlu ilacı seçme senin prensibi hakkında tek şey: gerekli olup olmadığı, bu durumda obyazatelno mantar ilaçlarının vermek?

  • doc:

   karşılama

   Doktorlar, ancak o zaman antifungal atayabilir mantarlar için bir test yapmak zorunda.

   Yine, resmin bütününü bilmeden, teşhis etmek zordur, her ne kadar semptomlar ve tepki üzerine ilaçlara, otoimmün daha benzemektedir.

   Ne yazık ki, çoğu durumda, otoimmün reaksiyonlar - Kronik. Ama, yine, çoğu durumda arada alevlenmeler ile remisyon elde etmek mümkündür.

   başka doktorlar deneyin pes etmeyin, uyuşturucu alır.

 • Elena:

  Hoşgeldin! Ben 57 yaşında, sah.diabet 2 diyabet duyuyorum.
  viskoz mukus boğazından aşağı çalışan, son altı ay içinde Zayed RTAI köşeleri geçmediğine dair Rahatsız.
  kalıbın varlığını mü boğaz sürüntü bir olumlu.
  Göreve pimafutsin, propil, herhangi bir gelişme yoktur.
  Ne önerirsiniz?

  • doc:

   İyi günler,

   miramistin veya klorheksidin, işlem köşeleri ve durulama - topik antiseptikler kullanın.

   Flukonazol deneyebilirsiniz, ancak bir reçete yazmak için doktorunuza danışmanız gerekir ve size en uygun olacak dozaj söyledi.

Yorum ekleyin

E-posta yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Yorumlar yönetilir sonra sayfada görünecektir.