Eksfolyatif dermatit

Tedavi hastanede gerçekleşir. Eksfoliyatif dermatit (eritrodermi), ciltte geniş çaplı lezyon (en az% 90) ve pul pul dökülmesinin olduğu çeşitli cilt lezyonları için yaygın bir isimdir. Oldukça nadir bir hastalıktır. 40 yaş üstü insanlar hasta, erkekler kadınlar kadar iki kat daha fazladır.

Çocuklarda böyle bir tanı, Ritter dermatiti ima eder, ilgili makale buna ayrılır.

Eksfoliyatif dermatit, seboreik dermatit , sedef hastalığı, atopik dermatit , liken kızarıklığı gibi ciddi cilt hastalıklarına karşı ortaya çıkabilir. Nedeni, ilaç (antibiyotikler, sülfonamidler, hastalığın akut aşamasında vitaminler, vs.) yanı sıra malign neoplazmlar (kolon kanseri, lösemi) olabilir. Nadiren eksfolyatif dermatit, tam sağlığın arka planına karşı kendiliğinden ortaya çıkar.

semptomlar

zayıflık Eksfoliyatif dermatit, derinin kızarması ve dökülmesinin yanı sıra ateş, terleme, genel halsizlik ve kaşıntı ile karakterizedir.

Hastalığın başlangıç ​​aşamasında, cildin üst tabakasının incelmesi, yer kabuğunda daha sonra patlayan küçük kabarcıkların oluşumu vardır. Ayrıca, geniş soyulma başlar, deri kalınlaşması alanları ciltte bir artış ile ortaya çıkar, cildin biraz kızarması not edilir. Bu semptomlar, eşlik eden bir hastalığın alevlenmesinin arka planına karşı gelişir, bunun yokluğunda, ilk önce gövde, baş ve perinanın cildi etkilenir, ardından ekstremiteler

Alopesi'nin sonraki aşamalarında, kuru mukoza zarları, tırnakların kaybı. Vücut ısısı yükselir, güçlü bir cilt kaşıntısı, kalp hızında bir artış, lenf düğümlerinde bir artış vardır. Eşzamanlı lenfoma veya lösemi ile birlikte karaciğer ve dalakta, erkeklerde meme bezlerinde, yağlı dışkıda bir artış olur.

Kan incelemesinde lökosit ve eozinofillerde artış, artmış ESR, protein kompozisyonundaki değişiklikler, anemi var.

ÖNEMLİ! Eksfoliyatif dermatit semptomları ortaya çıkarsa, deri hastalığının alevlenmesinden önce (temel ilaçlar hariç) alınan tüm ilaçları almayı bırakmak ve derhal tıbbi yardım istemek gerekir.

tedavi

sayaç damla Eksfoliyatif dermatit tedavisi bir hastanede yapılır ve başka bir şey yoktur.

Nedenin oluştuğu durumda, bu hastalığın tedavisi gerçekleştirilir.

Eksfoliyatif dermatitin nedeni bilinmese de, vücudun detoksifiye edilmesine yönelik semptomatik tedavi Polidez, Hemodez ve% 5 p-albümin gibi çözeltiler enjekte edilerek gerçekleştirilir. Bazı durumlarda, parenteral nütrisyon için ilaç eklemek gerekir (Lipofundin). Hastalığın ciddi bir seyri ile hemosorpsiyon gerçekleştirilir, plazmaferez.

Glukokortikosteroidlerin prednizon 40mg / gün-100mg / gün hesaplamasında kullanılması, bunu takiben doza göre tedrici bir azalma gösterilmiştir. Bu ilaçların kullanımı için kontrendikasyonlar - psoriatik eritrodermi.

tube2 Eklenen bir enfeksiyon durumunda, tedaviye antibiyotik eklenir.

Antihistaminikler kaşıntıyı gidermek için kullanılır ( suprastin , tavegil , claritin ).

Topikal tedavi, glikokortikosteroidler (dermovet, elokom, advantan), nemlendirici ajanlar (emolium, lokobeyz) ile merhem ve kremlerin kullanılmasıdır.

Psoriatik eritroderminde, mantar mikozu, fototerapi yapılır.

Bu hastalığı önlemek için, herhangi bir dermatitin seyrini yakından izlemeli ve derhal tedavi etmeli, eksfoliye edici dermatite neden olabilecek ilaçları almamalı, diyeti takip etmeli ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürmelisin.

Ayrıca bakınız: Fotoğraf ve açıklamalar ile tüm dermatit formları .

Yorum ekle

E-postanız yayınlanmayacak. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *
Yorum, denetlendikten sonra sayfada görünecektir.