Candida albicans

albicans - fotoğraf Candida- tek hücreli mikroorganizmanın bir maya benzeri mantar ile ilgili olan, dairesel veya ovaldir. Candida albicans, Candida (Candida albicans), en yaygın olan yaklaşık 170 tür bulunur.

o bağırsaklar, ağız, yaşıyor: topraktan ve insan dokularına ev eşyaları - Neredeyse her yerde bulunabilir yemek borusu , üreme organları, vb

Candida albicans, hem de diğer bakteri ve mikro-organizmalar arasında, sağlıklı insanlarda, bir denge vardır, ancak bazı bozukluklar ve patolojik koşullarda mantar aktif çoğalmaya başlar.

Candida albicans üremesini kışkırtan faktörler şunlardır:

 • diyabet;
 • bağışıklık azalması;
 • Sinir stres;
 • yanlış beslenme;
 • gebelik;
 • bazı ilaçlar (antibiyotikler, oral kontraseptifler vs.) alarak.

Eğer mantar Candida albicans yapısına bakarsak, fotoğraf web üzerinde bulunabilir, o çok kalın duvarlar vardır kaydetti olabilir. Bu nedenle herhangi bir dış etkilere karşı oldukça dayanıklıdır. Mantar kesinlikle düşük sıcaklık koşullarına sahiptir, ve glukoz çok düşkün, bu nedenle, Candida albicans mukus zarlarında hızla büyüyen ve hızlı bir koşul olarak adlandırılan kandidiaz veya pamukçuk neden olan koloniler artmaktadır.

Türleri ve kandidiyazis belirtileri

Mikroskop altında, Candida Kandidiyazis (mantar konumuna bağlı olarak) çeşitli şekillerde olabilir: cilt, mukoza zarları, iç organlar, vb kandidiyaz ayırt Candida albicans deri yüzeyinde çoğalırlar başlarsa, hastalığın odağı en çok geniş bir cilt kıvrımları (kasık, koltuk altı, mezhyagodichnoy) veya parmak arasında lokalize olur. Bunlar, patlama, koyu kırmızı rengin büyük yamalar oluşturan küçük kabarcıklar, benziyorsun.

Mantar mide-bağırsak sisteminde lokalize ise, oral kandidiyazis (pamukçuk), gösterildiği gibi, veya ülseratif yerle ve mide ve erozif lezyonlar yerleşmek edilebilir. Oral pamukçuk genellikle yenidoğanlarda ortaya çıkar ve çeşitli şekil ve boyutlarda filmler oluşturmak üzere, beyaz peynir kaplama ile karakterize edilir. Ama mide kandidiyazis genellikle ülserlerin iyileşmesini yavaşlatan ve ağrıya neden olan ve kanama, peptik ülserin arka plan üzerinde gelişir. Hastalığın belirtileri - dışkı, ishal, mide gazı beyaz gevreği.

Yaklaşık her durumda% 80 vajinal kandidiyazis veya ürogenital kandidiyazis meydana gelir. kadınlar ve erkekler Candida albicans belirtileri birbirinden çok farklıdır.

Örneğin, kadınlarda pamukçuk aşağıdaki özellikleri tanımak:

 • Vajina sevimsiz akıntı;
 • hoş olmayan koku;
 • mukoza zarının kızarıklık;
 • kaşıntı ve perineumda rahatsızlık.

Ama erkeklerde Candida albicans gelişimi genellikle tecelli kandidiyaz balanopostit ve bu nedenle belirtiler ile karakterizedir:

 • penis başı beyaz kaplanması;
 • üstderinin alanında kaşıntı;
 • ağrı, acı ve idrar yaparken rahatsızlık diğer belirtiler.

Herhangi bir durumda, Candida albicans şüphesi gövdesinde mantar varlığını gösteren özel bir testi geçmek için.

Candida albicans için tahlil

mantar üzerinde ekim mantar tespit etmek Analiz herhangi teşhis laboratuvarında aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilebilir:

 • Yayma mikroskopi. Bu durumda, hekim .Ego mantar hücrelerini tanımlamak için bir mikroskop altında incelenir Candida albicans olası bir yerelleştirme (vajina, idrar yolu, ağız) yerine bir çubuk almalıdır.
 • polirazmernoy zincir reaksiyonu (PCR) ile Candida albicans saptanması. Bu yöntem, patojen enfeksiyonu, DNA, mantar enfeksiyonlarının teşhisi için en hassas olarak kabul edilir ve malzemenin (idrar, tükürük, kan, vb) saptanmasına dayanır.
 • İmmünosorbent deneyi (ELISA). Deney immünoglobulinler (antikorlar) lgGk Candida albicans saptanmasına dayanır.
 • Belirli ilaçlara olan duyarlılığının saptanması ile mantar üzerinde ekmek. çalışma için malzeme idrar, balgam, dışkı veya vajinal bezlerden, üretral, oral, vs. olarak görev yapabilir Özel bir ortama yerleştirilir deney malzemesini yapmak için; Mantar numunede mevcutsa, Candida albicans hızla çoğalmaya başlar ve kısa süre çıplak gözle net bir şekilde görünür hale gelir.

deşifre analizi

Transkripsiyon analiz sonuçları testi, hem de hastanın durumuna dahil olmak üzere bazı diğer faktörler ile, esas olarak yönteme bağlıdır.

Mantar bazen sağlıklı bir kişinin mikrofloradaki sunmak beri yaymasında Candida albicans oranı yaklaşık 102-104 olabilir.

Bu durumda, doktor hastalığın Hastanın durumu ve olası semptomlar bakar. numara 105 mantar aşarsa, tedavi derhal başlatılmalıdır.

Analiz kültürü ile gerçekleştirilen ise, standart mantar (<104 CFU / çubuk) kolonilerinin az sayıda düşünülebilir. Son olarak, ELISA ve PCR normu tarafından yapılan çalışmada malzemede Candida Albicans DNA veya antikorların olmayışıdır.

Yorum ekleyin

E-posta yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
Yorumlar yönetilir sonra sayfada görünecektir.